Meremaja

Vanatädi tassib vett

See on üks minu lemmikpiltidest sel põhjusel, et näha on tänavavaadet ning toimub mingi tegevus ka, mitte ei istuta niisama laua ümber.

Tehtud on foto kas 1960ndatel või 1970ndatel. Maja sai veevärgi alles millalgi 1980ndate lõpus ja sedagi ainult kraani näol – solk tuli ikka ämbriga taha aeda tassida, kus asus nn prügimägi.

Vett käidi ämbriga toomas tänava algusest, nn “kolonka pealt” nagu meremajas seda seadeldist kutsuti. See oli nagu kaev, aga pumpamise asemel piisas käepideme alla vajutamisest, et vesi voolama hakkaks. Neid “kolonkasid” oli vanasti terve linn täis ja viimased läksid vanarauaks ilmselt selle sajandi alguses.

Teine nähtus oli paagiga veeauto, mis kõik need tänavad, mis üldisesse linna veevärki veel haaratud ei olnud, läbi sõitis. Enne veeauto tulekut sätiti erivärvilised emaileeritud ämbrid juba treppidele valmis. Veeauto tulekut oli aga kuulda juba paralleeltänavast, sest iga kord peatudes, lasi auto pika signaali, et rahvas teaks ämbritega välja joosta. No ja kui auto kohal, mindi naabritega vaheldumisi oma pangesid täitma. Tihti sai vesi enne veeauto järgmist külastust otsa ja siis aitaski hädast välja kolonka.

Fotol on veel näha, kui roheline ja varjulisem tänav vanasti oli. Tänaseks on säilinud ainult üks puu – päike sirab suvel koguaeg lagipähe.