Blogi

Veidi veejoomise väljakutsest

Tegime 21-päevase veejoomise üleskutse ning selle järgi plaanime ka toimida. Aga on üks AGA, nimelt ei plaani me ennast päris haigeks juua. Kui on tunne, et organism tõesti sel hetkel vett ei vaja, siis ei joo.

Olen alati olnud veejoomise vastu kuidagi jahe. Kui pole janu olnud, siis pole ka joonud. Aga viimasel ajal on märkimisväärselt kaalu lisandunud ning sellest vabanemiseks testin veejoomise väljakutset, et kas sellest on kaalulangetamisel abi, kui mõnikümmend või vähem minutit enne sööki klaasitäis-paar endale sisse kummutada.

Mäletan, et veel aastaid 10-15 tagasi propageeriti veejoomist vägagi. Ei mäletagi, mitu liitrit päevas loeti soovituslikuks, keskmiselt jäi see vist kahe liitri juurde. Aga kui inimene on pigem istuva eluviisiga ja sporti ei tee, kas ta tõesti peab nii suure koguse vett ära jooma. Tõsiasi on see, et liigne veejoomine mõjub halvasti neerudele ja südamele ning kas te ka teate, kuhu koguneb organismis vesi, kui sellel enam kusagile mujale minna ei ole? See koguneb ajju ja lõpptulemus võib olla fataalne. Seda võib ise testida – jooge suur kogus vett ja vaadake, kas teil tekib veidi “purjus” tunne. Selline nõrk tasakaalutus ja pea muutub justkui veidi paksemaks. See ongi see, millest ma räägin.

Mäletan entusiaste, kes igale poole oma veekankut kaasas tassisid, et siis teatud intervallide tagant rüübata. Mõnes mõttes sai neid isegi distsipliini tõttu veidi kadestatudki. Samas, ei ole ebameeldivamat tunnet, kui sunniviisiliselt vett kaanida, sest PEAB. Mäletan artikleid, kus teadjad ninad kirjutasid, et vett tuleb juua ilma januta, sest kui tekib juba janu, siis on see märk, et organism kannatab juba veepuuduse käes. Sellega seoses tulevad aga kortsud ja muud hädad. Viimasel ajal siiski tundub, et mõistuse hääl on hakanud justkui tagasi tulema ning julmi veetarbimise soovitusi kohtab üha vähem.

Muidugi, puhas vesi oli, on ja jääb parimaks janukustutajaks ning ükski mahl, kohv ja tee seda ei asenda. Kuid siiski tasuks ikkagi mõõdukaks jääda. Kui vesi hakkab vastu, siis ei ole mõtet seda vägisi sisse kaanida. Organism pole loll, küll tema juba teab reguleerida ning teada anda, mille järgi tal parajasti vajadus on.

Tõele au andes kannan nüüd isegi väljakutse raames veepudelit kaasas, kuid ammutan sealt vaid siis, kui graafik näitab, et nüüd võiks juua ja enne sööki. Kui isu ei ole, siis ei joo. Aga kui selline uhke pudel juba olemas ja täis on, siis on see ikka meeldetuletuseks, et võimalusel mõned sõõmud võtta, testimaks, kas veest kaalulangetamise juures tõesti abi on.