Heaolu

Tervise heaks: tasub jälgida, et toidus oleks C- ja E- vitamiini

Elu on pidev võitlus keskkonnast tulenevate kahjude ja oksüdatiivsete stressiga. Samas on hea, et on olemas relvad, kuidas nendega võidelda.

Kindlasti olete näokreemide-seerumite reklaamides kuulnud mainitavat vabu radikaale. Mis need vabad radikaalid siis on ja miks nad halvad on? Tavaliselt liiguvad elektronid ümber aatomituuma paarikaupa. Kui aga tekib vähemalt ühe paardumata elektroniga osake, saab rääkida vabast radikaalist. Paardumata elektroni tõttu on vabad radikaalid ülireaktiivsed. Nende eluiga on lühike, aga nad põhjustavad ahelreaktsioone – üks vaba radikaal tekitab järjest uusi vabu radikaale. Reguleeritavates ja kontrollitavates vähestes kogustes on vabad radikaalid raku elutegevuseks hädavajalikud. Organism kasutab neid elutähtsate füsioloogiliste protsesside toimumise kontrollimiseks, aga kui neid liiga palju saab, võib see kahju teha.

Teine termin on oksüdatiivsed stressorid. Oksüdatiivsete stressoritena võivad käituda hapniku vabad radikaalid, raua- ja vaseioonid, aga ka plii, elavhõbe, tina jne., mis satuvad organismi saastunud õhu, toidu ja joogiga. Oksüdatiivseteks stressoriteks peetakse ka paratsetamooli, mitmeid antibiootikume ning ka kiirguseid – nii radioaktiivset- kui ka ultraviolettkiirgust. Stressorite rünnaku üheks märklauaks on DNA – üks põhilisi organismi ehituselemente.

Oksüdatiivne stress on häire oksüdatiivsete stressorite ja antioksüdantide normaalses tasakaalus, kusjuures ülekaalus on stressorid. Mida sügavam ja kestvam on oksüdatiivne stress, seda suuremaid kahjustusi see organismis põhjustab.

Nüüd tulevad mängu antioksüdandid. Nemad takistavad oksüdatiivsete stressorite tegevust, kontollivad ja pidurdavad seda. Kuigi ka organism ise sünteesib teatud antioksüdante, on oluline osa ka toiduga saadavatel antioksüdantidel.

Vitamiin E peamine ülesanne on erinevate biostruktuuride kaitse vabade radikaalide liigtoime eest, muutes organismis vabu radikaale kahjutuks. Ka pärsib Vitamiin E kasvajate arengut. Millised on E-vitamiini allikad? Näiteks erinevad pähklid ja õlid. Vitamiini imendumist soodustab rasvarikas toit. Sama vitamiini kasutatakse ka kosmeetikavahendites, seda lisatakse erinevatele kreemidele ja šampoonidele, sest nahk ja juuksed on samuti allutatud kahjulikele mõjudele. Muu hulgas aitab vitamiin pidurdada naha vananemist.

Vitamiin C kõrvaldab otsese antioksüdandina vesikeskkonnas tegutsevaid vabu radikaale ja teiseks kaudse antioksüdandina abistab ta E-vitamiini viimase vabu radikaale likvideerivas töös. Tasub teada, et mida suurem on tarbitud C-vitamiini kogus, seda vähem proportsionaalselt askorbiinhapet imendub. Liigne askorbiinhape eraldub uriini koostises.

Kas liigne C vitamiini tarbimine on ohtlik? Tuleb välja, et on. Vitamiini liig võib tekitada neerukive või luua eelduses ülemäärase, bioloogiliselt sidumata raua tekkele organismis, mis omakorda on oksüdatiivse stressi üks allikas. Seega liigsuured C-vitamiini kogused pole soovitatavad. Tasub ehk teada sedagi, et suitsetajad peavad ja C-vitamiini saama kaks-kolm korda rohkem kui mittesuitsetajad.

Allikas: “Prominentsed vitamiinid inimeste tervise teenistuses” Mihkel Zilmer, Urmas Kokassaar