Meremaja

Gaasipliit ja kedri kinnilöömine

Sellel fotol seisab vanavanema köögi ja söögitoa vahel. Köök oli majas üsna minimalistlik, ühes nurgas puudega köetav pliit, teises aga gaasipliit.

Minimalistliku sisustuse põhjuseks oli köögis olevad neli ust, üks aken ja pirakas korstnajalg. Kuhu sa seal midagi sätid või paned.

Gaasipliidi tulekust majja annab tunnistust fotol paistev balloon, mis tühjaks saades tuli ära anda ning ballooniauto tõi uue vastu.

Gaasipliit, mille vanatädid ostsid, oli praak. Küpsetusahi ei töötanud nagunii ning kokku neljast august, mis olid mõeldud keetmiseks-praadimiseks, töötasid heal juhul kaks, viimaks üldse üks. Pliit saadeti ilma suuremate kahetsustunneteta prügimäele millalgi 1990ndate algul.

Enne gaasipliidi ostmist käisid “targad” mehed nõu andmas nagu see selle maja juures tavaks oli saanud. Kuna omal mehi võtta polnud, tuli kuulda, mida muud “asjatundjad” räägivad. “Targad” mehed soovitasid põrandaaluse keldri nn kinni müürida, sest muidu kogunevat gaas keldrisse. Nõu võeti hurraaga vastu ning edaspidi keldrit enam ei kasutatud. Nüüdsest hoiti kõiki toiduaineid sahvris ehk sahvreis nagu vanatädid kutsusid ühte tühja ruumi, mis kunagi oli mõeldud majapidajanna toaks. Aga kuna see sahvrei oli ka üks paras hundilaut, siis polnudki keldri kinnilöömine vist suur kaotus.